Wednesday, July 9, 2008

Honor generała Gen. Stanisław Sosabowski

Honor generała Gen. Stanisław Sosabowski

http://www.tvpolonia.com/player/index.php?path=58&mov=851218645.wmv&play=1


Arnhem 17-26 IX


http://www.tvpolonia.com/player/index.php?path=58&mov=851218645.wmv&play=1
Dwa miesiące temu minęło 60 lat od zakończenia II wojny światowej, która była najkrwawszym konfliktem ubiegłego wieku. Miałem o tym nie pisać, bo i dużo o tym w TV czy w prasie, a jednak chciałbym przybliżyć postać człowieka, który za swoje męstwo został wydalony z wojska jak i pozbawiony należnego miana bohatera, o czym mało kto wie. Oto historia gen. Stanisława Sosabowskiego, dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Film o generale Sosabowskim pt. “Honor Generała” w reżyserii i według scenariusza Joanny Pieciukiewicz
Postać generała Stanisława Sosabowskiego jest bliższa Holendrom niż młodym Polakom. To Holendrzy przywrócili Jemu i Jego brygadzie honor. Wydarzyło się to jednak dopiero u progu XXI wieku.
W czasach powojennych Sosabowski był przez 5 dni w tygodniu po prostu Stanem, szeregowym pracownikiem w fabryce, a tylko podczas weekendów w czasie spotkań kombatanckich zakładał mundur polskiego generała. Jakich działań było trzeba, by generałowi pośmiertnie przyznać holenderski Medal Brązowego Lwa, i by Królowa Holandii Beatrix Wilhelmina Armgard odznaczyła 6. Brygadę Desantowo-Szturmową jako spadkobierczynię 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, najwyższym holenderskim odznaczeniem wojennym – Orderem Wojskowym im. Króla Wilhelma I? O tym właśnie opowiada film Joanny Pieciukiewicz.
Autorka filmu w bardzo barwny sposób przedstawia historię jego powstania:- „Jeżeli mówisz poważnie, że chcesz zrobić film o generale Sosabowskim, jutro musisz być w Driel” - mówi przez telefon Małgosia Bos-Karczewska, polska dziennikarka mieszkająca od ponad 20 lat w Holandii.
Następnego dnia stoję oniemiała na Placu Polskim w Driel. Jak to możliwe, że ja o tym nic nie wiedziałam? Kto o tym wie w Polsce? A tu każde wypielęgnowane, holenderskie okno udekorowane zdjęciami polskich żołnierzy. Małgosia energicznie wyciąga mnie z tłumu. - „No, co ty, nie ma czasu. Chodź poznam Cię z jednym z jego chłopaków” – mówi. Idziemy na plac Sosabowskiego. Tam młoda dziewczyna po angielsku ponagla staruszka na wózku inwalidzkim:- „Dziadku, my musimy wracać już do Anglii!”
Porucznik Jan Laszczak, uczestnik tamtych wydarzeń, przerywa jej niecierpliwie: - „Ale ja muszę tej pani coś powiedzieć, jestem ostatnim świadkiem! Proszę, niech Pani przyjedzie do Londynu, tylko proszę się pośpieszyć. Ja jestem umierający, ale poczekam na Panią” – prawie krzyczy piękną polszczyzną. - „Masz szczęście, że zdążyłaś mnie jeszcze złapać, za chwilę odlatuję do Afryki” – mówi pakując sprzęt do waliz dziennikarz telewizyjny Geertjan Lassche. – „Widziałem wszystkie nieszczęścia świata, widziałem tsunami, ale żadna historia nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak ta o Sosabowskim i waszych chłopakach”. Przez kilka kolejnych miesięcy podążamy z ekipą śladami generała Sosabowskiego. Nagrywamy zdjęcia w Portugalii, wracam do Holandii, rozmawiam w Anglii z ciężko chorym porucznikiem Janem Laszczakiem. Kiedy film jest już gotowy, dzwonię do Londynu. Jasiu odszedł - płacze Jego żona - był bardzo szczęśliwy, że zdążył opowiedzieć Pani swoją historię.Film został wyemitowany w TVPolonia 18 i 19 czerwca 2008 r.“Honor Generała”
Reżyseria i scenariusz: Joanna PieciukiewiczWspółpraca: Natasza ŁysiakMontaż: Marcin CebulskiZdjęcia: Marcin PrzyleckiMuzyka: Marcin CzyżewskiDźwięk: Piotr Klimowicz, Maciej BehrentRedakcja: Anna Kossut - LuboińskaProducent: Krystyna KajewskaProducent wykonawczy: TVP Szczecin dla TV PoloniaRok produkcji: 2007
Zobacz TV Polonia
Zobacz zdjęcia z prapremiery w albumie Polonia.NL
Reżyserka rozmawia z prawnukiem generała Michaelem Sosabowskim w Driel 22.09.2007
Joanna Pieciukiewicz – autorka filmu „Honor generała”
Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziału Filologii Germańskiej (1993 rok). W TVP Szczecin pracuje od 14 lat. Zaczynała od pracy reportera w programie informacyjnym, pracowała jako wydawca tego programu by później zająć się realizacją reportaży i programów społecznych, pisaniem scenariuszy programów edukacyjnych i realizacją dokumentu historycznego.
DorobekWszystkie wymienione poniżej programy zostały zrealizowane na zamówienie ogólnopolskich stacji Telewizji Polskiej: „Chora kategoria” (1996) - reportaż o samobójczej śmierci młodego żołnierza, który na polecenie Ministerstwa Obrony Narodowej prezentowano jako materiał szkoleniowy dla kadr Wojska Polskiego.
„Stacja PRL” (1999-2000) - 20-odcinkowy cykl filmów dokumentalnych zrealizowany dla Programu I TVP i opowiadający o najnowszej historii Polski:
dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press (2000 i 2001)
reprezentował TVP na Festiwalu Filmów Edukacyjnych w Bazylei
„Pomorskie pejzaże historyczne” (2001) - 10-odcinkowy cykl filmów dokumentalnych poświęcony historii Pomorza Zachodniego
film pokazywany na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych
cykl zakupiony przez niemiecką telewizję
„Metryka Goździka” (2002) - film dokumentalny o legendarnym przywódcy Października’56 - Lechosławie Goździku
film nominowany do nagrody Grand Press 2002
film pokazywany na wielu krajowych festiwalach
reprezentował TVP na Konkursie Europejskich Telewizji Regionalnych Circom Regionale 2003
zakwalifikował się do finału Festiwalu Filmowego Japan Prize 2003
„Tam gdzie wschodzi słońce” (2003-2004) - cykl filmów dokumentalnych o Polskich Kresach Wschodnich dla TVP1
„Telewizyjny Przewodnik po Kraju - Para w Polskę” (2003-2005) - 40 odcinków realizowanych dla I Programu TVP. Cykl programów turystyczno - krajoznawczych pokazujący walory polskich miejscowości
„Nie udawaj Greka” (2005) - 10-odcinkowy cykl programów edukacyjnych, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, popularyzujących wiedzę matematyczną - dla TVP 3 Regionalna, uhonorowany na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Popularnonaukowych Nagrodą Specjalną Rektora Uniwersytetu Gdańskiego
„Zwolnij w sieci” (2005) - 10-odcinkowy cykl programów edukacyjnych, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, poświęconych zagrożeniom niesionym przez niewłaściwe korzystanie z Internetu – dla TVP 3 Regionalna
„Rue Wiertz” (2006-2007) - 15-odcinkowy cykl programów edukacyjnych, zrealizowanych dla Programu 1, współfinansowanych przez Parlament EuropejskiCelem cyklu było rozpowszechnienie wiedzy o historii, zadaniach i działaniach Parlamentu Europejskiego. Opiniujące ten cykl Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oceniło wyprodukowane programy notą „bardzo dobry”.
Nagrody i wyróżnienia:
1996 – I nagroda za reprotaż w Konkursie Europejskich Telewizji regionalnych „Circom Regionale”(„Chora Kategoria”)
1997 – Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej za Najlepszy Reportaż („Chora Kategoria”)
1999 – Dziennikarz Roku – nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Regionu Pomorza Zachodniego
2000 – nominacja do Nagrody „Grand Press” („Stacja PRL”)
2002 – nominacja do Nagrody „Grand Press” („Metryka Goździka”)
2003 – wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2003”(„Tam gdzie wschodzi słońce”)
2004 – nominacja do nagrody na Festiwalu Filmów Edukacyjnych w Tokio („Metryka Goździka”)
2004 – I nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy film telewizyjny o tematyce turystycznej („Para w Polskę”)
2004 – wyróżnienie Zachodniopomorskiej Organizacji Turystycznej za propagowanie gospodarki turystycznej
2006 – Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za cykl „Nie udawaj Greka”
Czytaj wywiad z autorką
Kontakt z reżyserką: Joanna.Pieciukiewicz@tvp.plRedakcja portalu Polonia.NL czeka na Wasze reakcje: info@polonia.nl

No comments: